Dziennik Inwestycyjny (KRYPTO) - stokarz

Dyskusje o alternatywnych kryptowalutach.
stokarz
Reputacja: 44

Mieliśmy właśnie sporo pozytywnych newsów, micro futures BTC na CME, Tether wydający raport (fully backed, a pamiętam te wszystkie teorie spiskowe hah!)

https://www.coindesk.com/tether-first-attestation

a kurs (parzę zarówno na cenę i price action, jak i koszty finansowania + premia instr. pochodnych w czasie rzeczywistym) wydaje się jakby na 59400 doszedł do dziennego szczytu,

basis (różnica między kursem kontraktów np. BTC/USDT PERP. na Binance a ceną spot Bitcoina, na rynkach np. BTC/USD na Coinbase) jest teraz +100$, momentami dochodziło do +300 na tym ruchu. Bybit też znowu na kontraktach ETH ponad ceną spot, a jeszcze 20 dolarów temu był poniżej 2$. Ta różnica jest od kilku tygodni na 100% bardzo mocno rozgrywana przez firmy takie jak mgrn.io, nibbio, alameda, cms, itd. - wszyscy "duzi", bo mając do tego narzędzia jest to niesamowicie zyskowne.

natomiast mój główny plan pozostaje bez zmian, spot bardzo mocno long ETH, cały czas myślę że kwiecień-maj to będą okolice 2500-3000$, dlatego tych pozycji nie zmieniam, natomiast zamierzam się lewarować/delewarować w rozsądnych okolicach, tzw. "granie wokół danej pozycji", bo wiem że potrafię - jest to trudne, natomiast umiem to robić, niemniej i tak wiem, że muszę trzymać w takim wypadku spot ETH bo nie złapię każdego ruchu w trendzie

ostatnio lewarowałem się (dźwignia na portfolio wyniosła ~1.3x) na $1550-1600 na ETH, później dodawałem gdy BTC spadł na $55k i nie mógł przebić 54k), także mówimy o ~18% ruchu na ETH, w tym złapane 1-2% dodatkowe z premium na kontraktach terminowych na ETH, zatem jestem z tego zadowolony, na średnio $1838 ETH zakończyłem delewarowanie, dźwignia całego portfolio jest teraz ~0.8x long ETH, żadnych innych pozycji nie mam w tej chwili.

mój plan jest prosty - long ETH dopóki ETH/BTC jest tak nisko, long Defi, long SOL i ekosystem SOL

Obrazek

bardzo lubię grać relatywne wyceny w krypto, np. ile jest warta Polkadot w stosunku do Ethereum?

bardzo mocno trzymałem i longowałem DOT przy 0.0075, ponieważ sądziłem, że polkadot jest niedowartościowana, nadchodzą aukcję parachainów i zrobi się hype na alternatywne L1 (Layer1).

Oprócz tego DOT stakowałem przez pół roku i trzymałem od presale, później dokładając.

Sprzedałem całość na górnej żółtej linii.

Obrazek

dlaczego? rozumowanie jest całkiem proste, oprócz brania zysków, zmęczył mnie hype na IDO na Polkadot, pojawiło się tyle scamów, a pieniądze są rzucane tak prosto i nonszalancko, w stosunku do tego, że oprócz stakowania nie zrobisz w tej chwili nic na Polkadot (a uwierzcie mi, wiem o czym mówię, byłem ogromnym bykiem DOT od czasu wejścia Polki na giełdę). Wiem wydaje mi się, że obecny stan fundamentalny (a tym się głównie kieruję), nie odzwierciedla ceny, która była (i nadal jest) zbyt wysoka (szczególnie relatywnie do ETH).

Dlatego przeszedłem full ETH, które było tanie nie tylko w stosunku do DOT, ale też (głównie!) Bitcoina. I nadal jest tanie w stosunku do BTC.

Znów, rozumowanie jest czysto fundamentalnie - ETH ma hype na Defi (który ucichł), napędza całą bańkę NFT, jest głównym protokołem transakcji stablecoinów, mamy L2 w drodze (optimism jest przesunięty, ale Arbitrum nadchodzi), a teraz jeszcze Visa i Paypal będą używały Ethereum, plus EIP 1559, to jest czyste value-accrual dla inwestorów ETH.

zacząłem również w ostatnich dniach (pierwsze wejście $14.7) interesować się ekosystemem Solany, bardzo mi się spodobał, co prawda nie można robić w nim wiele, ale już pierwsze aplikacje są (aczkolwiek pod względem user-experience i graficznie ssie on pałę).

a w takich młodych ekosystemach jest mnóstwo okazji, tak jak to było z Polkadot (aczkolwiek tam nie wykształciła się żadna funkcjonalność na razie, będą dopiero parachainy na Kusamie na początek, i chyba pierwsza będzie Acala).

zacząłem handlować BTC na margin na Mango Markets, ponieważ jest tam ponad kilkanaście milionów zdeponowane, i aktywny market maker, a nikt tam nie bierze tego, więc borrow rate wynosi 0.06% ROCZNIE! to jest dosłownie za darmo, handel margin za darmo, mega okazja dla traderów

wychodzi też Solstarter, hype będzie taki sam jak z Polkastarter, powstanie sporo nowych IDO, tym razie związanych z Solaną, będzie można się bawić i zarabiać sporo moim zdaniem, airdrop COPE to pokazał.

Wykres SOL/ETH - długoterminowo, myślę że czeka nas spokojnie nowe ATH i ponad 50% wzrostu. Dlatego działam w Solanie, zaczynam budować pozycje, $ray i $fida interesują mnie najbardziej.

Obrazek

dodając do tego, możliwa jest konsolidacja na SOL/ETH, nawet tydzień-dwa w okolicach szczytu, ale gdy to nadejdzie będę czekał cierpliwie, i longował w odpowiednim momencie, dam wam znać ;)
stokarz

Dzisiaj kilka przemyśleń.

Solana:

1. Airdropy mają pewną „retencję”. Myślę, że granie w tę samą grę (choć z mniejszym rozmiarem) z ROPE, jak w COPE (bidowanie ludzi sprzedających wcześnie swój airdrop) jest nadal dobrym zakładem. 10m MC (market cap), 200 monet za zrzut, bidowanie 0,15-0,3 $ za ROPE na parze ROPE/USDC powinno być optymalne. Dosłownie kupowanie airdropów za 30-60 USD za sztukę.
2. Nie będę rozgrywał w takim sam sposób następnych airdropów (na Solanie), jak już to po prostu brał udział, bo myślę, że efekt "retencji" będzie silny. Więcej zrzutów, mniej szumu + nagroda i -EV z każdym kolejnym zrzutem.
2. Ale ten szum przyciągnął wielu użytkowników do SOL, dlatego SBF ma doskonałą okazję, aby wypompować swoje ukochane SOL.

(*airdropa ROPE nie będę rozgrywał aż tak grubo jak COPE, z prostego powodu - nie jestem tego aż tak pewny, jak miało to miejsce z COPE, gdzie mogłem sobie pozwolić na silne kupowanie, wiedząc że to +EV).

To prowadzi mnie do drugiej strony równania:

Te airdropy będą występować również na łańcuchach takich jak TRX i NEO (jeśli wymyślą własne Defi), a może nawet na ATOM (chociaż nie wiem zbyt wiele o infrastrukturze, czy jest coś takiego jak MetaMask do łączenia się z dapsami Cosmos?) .

Może dlatego (częściowo ofcs.) widzimy te likwidacje na dzisiaj TRX? Przygotowuję się na nadchodzący szum.

NEO również wygląda świetnie za 49 USD, w zasadzie kupujesz po cenach z połowy 2017 r. (Najwyższa wynosiła 220 USD). GAZ (płacisz za wszystko GASem w sieci NEO) kosztuje 12 USD, co jest brudne, cholernie tanie, jeśli NEO ma stać się kolejnym "semi-defi" ekosystemem.

Próbowałem znaleźć jakiekolwiek Defi na NEO, ale wygląda na to, że istnieje tylko Flamingo (FLM). 127 mln FDV market cap. Myślę, że FLM może mieć wyższą betę do NEO i idąc tak wysoko na krzywej ryzyka, myślę, że po prostu będę tutaj bidował FLM i GAS (NEO jest trochę bezużyteczny, ale ma najlepszą markę, który był główną przyczyną DOT rosnącego lepiej niż KSM w początkowych fazach rajdu Polkidot).

Obrazek

Obecna cena Flamingo (FLM) - 0.84$, market cap ~127 milionów.

Niesamowite jak historia kołem się toczy. 4 lata temu, zaczynając z kryptowalutami, NEO i GAS były przedmiotem moich pierwszych analiz fundamentalnych. Inne forum, inny świat. Po tych wszystkich latach znów kupuję te tokeny, po jakże podobnych cenach. Hossa z 2017 r. daje o sobie znać po raz kolejny, tym razem w nieco bardziej subtelny sposób.

Obrazek
"Eh ale stokarz, przecież to już urosło! Czemu kupujesz tak wysoko?" - bo to dobra transakcja, cena mnie nie interesuje.

Obrazek

Kurs NEO/BTC - akumulacja pod oporem -> sygnał do wejścia -> wejście. (prawdopodobnie akumulacja potrwa kilka dni, w zależności od ruchu BTC, i tego czy pójdzie w rajd na nowe ATH.

Wracając na chwilę do Solany. Dodałem płynność do Fusion Pool na Raydium (https://raydium.io/), RAY-FIDA (oba tokeny chcę trzymać, mam nadzieję że impermanent loss nie walnie mnie zbyt mocno) płacą dual yield, zarówno w FIDA, jak i RAY. 255% APR (bez reinwestowania)
Krystian
Reputacja: 1

Świetne i wartościowe. Dziękuję.,
Proszę o więcej takich obszernych ale merytorycznych wywodów na forum.
pozdrawiam

ps. w którym dziale można rozpocząć dyskusję na temat dodawania płynności - info od podstaw ?
Mucha
Reputacja: 9

Krystian pisze: sobota 03 kwie 2021, 17:14 ps. w którym dziale można rozpocząć dyskusję na temat dodawania płynności - info od podstaw
Zacznij w którym uważasz za najbardziej odpowiedni, najwyżej później przerzucimy na bardziej pasujący.
stokarz

Mam silne przekonanie co do faktu, że obecnie znajdujemy się w późnej fazie hossy. Oznacza to dla mnie tyle, że wszelkie błędy staną się wysoce kosztowne. Zarówno dla byków, jak i niedźwiedzi, a w szczególności dla degeneratów lubujących się w wysokiej dźwigni. Koszty finansowania pozycji na rynku kontraktów terminowych znacząco wzrosły, co jest w dużej mierze pochodną ogromnego zapotrzebowania na dźwignię po stronie long. Niemniej dopóki rynki spot są biddowane, ciężko jest mówić o ogólnorynkowej korekcie. Sądzę również, że ewentualny krach nie implikuje tym razem zmiany trendu, i 3 letniego rynku niedźwiedzia, a raczej 2-3 miesięczne wybicie całej nadmiernej dźwigni z rynku, wraz z krótką reakumulacją, w stylu czerwca 2017 roku.

Najbardziej narażone będą altcoiny, co w ogólnie panującej euforii powiewa herezją z moich ust. Dziś rynek altcoinów, a wraz z nim większość bid'u po stronie long, pochodzi od nowych retail traderów, którzy przypominają swoimi emocjami i przekonaniami do pozycji chorągiewki na wietrze. Kupując dziś narażasz się na potencjalnie natychmiastowe zmiany sentymentu, z byczego na "lecimy do piachu!".

Nie będę zatem wystawiał się zbytecznie na pozycje long lub short w altcoinach. Wszelkie shorty, jeśli do takowych pojawią się okazje) zostaną podane na tacy. Timing będzie tutaj kluczowy, gdyż pomimo wysokich kosztów finansowania, bidowanie par na spot może skutecznie podbijać ceny altów przez długie dni.

Dlatego pozostaję w swoich kluczowych pozycjach. Oprócz FLM i NEO (finalnie zdecydowałem się na zakup NEO, nie GAS, ze względu właśnie na "markę"), które to transakcje zamierzam zamknąć na dniach, posiadam budowaną od miesiąca masywną pozycję na ETH. Moja argumentacja, oprócz wprowadzenia Arbitrum (Layer-2), Optimism (czerwiec), EIP 1559 i hard forka Berlin, zmniejszającego się supply na giełdach i sentymencie, opiera się na wykresach ETH/USDT oraz ETH/BTC.

Poziom 0.04 na ETH/BTC implikuje ETH po ~$2400. W zależności od zachowania kursu, to właśnie tam będę patrzył na redukcję pozycji, lub też jej dalsze utrzymanie.

Obrazek

Obrazek

Dzisiaj w godzinach porannych mieliśmy interesującą zależność na parze ETH pomiędzy rynkiem spot a derywatów (Bybit jest przedmiotem mojej obserwacji). Zazwyczaj premium Bybit ponad spot (Coinbase) utrzymuje się na poziomie 2-4$ (mowa o kursie ETH/USDT), przy czym na wczorajszym lokalnym szczycie wynosiło ono ponad 7$. Natomiast dziś rano spot utrzymywał się przez 2-3h ponad 7$ nad kursem kontraktów na Bybit. Co to może implikować? Moim zdaniem agresywną akumulację ETH (czy przez instytucje? to pozostaje tajemnicą). Nie zdziwią mnie newsy na dniach, o kolejnej kluczowej trad. fin. firmie ogłaszającej zbudowanie rezerw w Ethereum - dałoby to interesujący sygnał dla rynku, przeczący z obecnym konsensusem, mówiącym że jedynie BTC jest aktywem instytucjonalnym, i przez owe instytucje skupowanym. W skrajnym przypadku sądzę nawet, że mogłaby powstać narracja o ETH będącym nie tylko lepszym aktywem dla instytucji, ale i "pieniądzem przyszłości", napędzającym cyfrową kulturę (NFT), cyfrowe pieniądze (Defi), oraz XYZ (być może jakiś nowy trend, który zobaczymy w krypto bardzo szybko, ale jest on kompletnie jeszcze nie znany?). Zmiana narracji o ETH współgrałaby ze zwiększeniem ruchu "HODL", (widzieliśmy to samo w przypadku BTC) co sprawiłoby, że wysokie opłaty transakcyjne w sieci Ethereum mogłoby być krótkoterminowo ignorowane przez uczestników rynku. Taka zmiana obowiązującego paradygmatu wiązałaby się również z ETH/BTC osiągającym kurs ~0.073 na ETH/BTC, gdzie chciałbym sprzedać całe posiadane Ethereum.

Drugim głównym tematem, na którym będę się w najbliższych dniach skupiał (jako, że koszty transakcyjne na ETH stały się horrendalnie wysokie) jest Solana, nowe projekty na Solanie, nowe IDO (wraz ze startem Solstarter'u), a także okazje yield-farmingowe. Na chwilę obecną najlepiej przedstawia się Fusion Pool od Raydium, niemniej impermanent loss na niektórych z tych par może być bardzo wysoki.

Ostatnia notka o tej fazie cyklu - nie stań się bagholderem, to nie jest chwila na długoterminowe kupowanie altcoinów, gdyż (jeśli zaczynasz) nie przetrwasz mentalnie korekty o 40-60%. Dziś możesz tak uważać, gdy kursy rosną, ale przechodziłem przez to, i uwierz mi -> sprzedasz na samym dołku, nie mogąc znieść silnych emocji towarzyszącym stracie znaczącego kapitału.

Kto ostatni opuści imprezę, gdy muzyka już ustanie, narazi się na sprzątanie. Zabawa nadal trwa, i jest świetnie! Nie przerywajcie dzikich pląsów. Po prostu zacznijcie tańczyć nieco bliżej wyjścia, w porządku?

Obrazek

Dziś refleksyjność sprawia, że Filecoin jest wart więcej od AWS, napędzającego dane całego świata. Gdy fundamenty przestają odzwierciedlać rzeczywistość, warto jest mieć się na baczności.
stokarz

Dziś refleksyjność sprawia, że FIL wart jest już o 20% mniej. W ciemności podążamy, na nowo odkrywając mądrość Georga Sorosa.

Obrazek

Z innych wydarzeń dnia - środowe otwarcie giełd w Londynie przyniosło nam krew i pot. Wytarci w nich gracze giełdowi stracili ponad 2 miliardy w pozycjach w ciągu ostatnich 24h, zlikwidowanych - już nigdy nie do odtworzenia. Biedne pozycje, prawdopodobnie płakały, gdy bezwzględnie kończył z nimi silnik likwidacyjny. Zimna jak lód w Nowosybirsku maszyna pozbyła się z krwiobiegu światowych rynków słabej i wątłej nadmiernej dźwigni finansowej. Hazardziści po raz kolejny zapakowali walizki i zostali wyrzuceni z programu. Szkoda, że tak szybko - ominie ich cały fascynujący sezon drugi.

O moją pozycję na ETH się nie martwię. Dziś przyglądając się kursowi, sądzę że jest wysokie prawdopodobieństwo, że poziom $55600 był low tego tygodnia na BTC. Niżej? Być może. ETH - zacznę znów kupować kontrakty terminowe na ~$1860 (korzystając z samego ETH spot jako zabezpieczenia - możecie to zrobić na Binance, ale nie polecam, jeśli nie macie krzywej zysków/strat przy takiej pozycji wyrytej w pamięci ; w skrócie, będąc long na kontraktach terminowych coin-marginowanych wasze zabezpieczenie zmniejsza się wraz ze spadkiem kursu -> zatem tracicie nie tylko na pozycji, ale wasza cena likwidacji zbliża się coraz wyżej).

Obrazek

Do tego czasu nie zamierzam robić kompletnie nic z pozycją w ETH. Błogi spokój ducha objawiający się w braku działania.

Zmieniając nieco temat. Krótkoterminowe transakcje wcale nie są gorsze od filozofii HODL. Jeśli zarabiają pieniądze, to czemu pluć na nie i rezygnować. Spójrzcie - przykład longa na XRP. Wchodzicie teraz, SL poniżej daily swing low (czyli najniższej ceny z dzisiejszego dnia). Cel? Swing high - > czyli szczyt. Możecie mieć pewność, że prawdopodobieństwo powodzenia tej transakcji to jakieś 70%. Zapach waszego zlecenia zamykanego na stop-loss'ach shortów jest znacznie lepszy od wieczornych pieszczot.

Obrazek

Z ostatnich wiadomości, prawdopodobnie pojawiło się to również na waszych wykresach - ale jeśli nie, zwróćcie uwagę na relatywną siłę Solany (SOL), którą bezsprzecznie shilluję Wam od pewnego czasu. Powody podałem, ale niech ruch kursu przemówi sam za siebie - 20% odbicie od low po dzisiejszej korekcie, przy czym flirtujemy aktualnie z ATH. Ładne prawda?

Obrazek

Nordycka bogini słońca Sol byłaby dumna ze swojej imienniczki. Słyszałem ostatnio, że fundamentalnie powinieneś inwestować jak lokals, ale podążać za trendem w stylu turysty. Zatem sięgając do tej rady, podreptam za trendem patrząc prosto w samo Słońce...
stokarz

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, tzw. "Kimchi Premium" znów zawitało do naszego świata kryptowalut. Tym razem ze zdwojoną siłą, wynosząc ponad 20% - najwięcej od starych dobrych dni lat 2017-2018.

(Kimchi Premium odnosi się do premium ceny BTC w Korei, w stosunku do kursu na giełdach w reszcie świata).

Podczas gdy ograniczone podróże są zdecydowanie głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania możliwości arbitrażowych, nie można ignorować szaleństwa kupowania na koreańskim rynku detalicznym, zwłaszcza w przypadku alternatywnych kryptowalut.

Przypominają mi się słowa jednego tradera z książki "Market Wizards", który mówił, że gdy Japończycy lub Koreańczycy kupują, to kupują tak, że nic już nie zostaje.

W niektóre dni wolumeny kryptowalut na największej koreańskiej giełdzie były większe niż na koreańskich giełdach akcji oraz towarów!

Szał spekulacyjny pochłonął wszystkie grupy wiekowe - w tym starsze osoby w wieku 40-50 lat, co może pociągnąć za sobą zwiększoną interwencję regulacyjną. Kiedy to nastąpi? Pozostaje zagadką, jednak takie wydarzenia mogą przeciągać się miesiącami - wystarczająco długo, aby kryptowaluty osiągnęły znacznie wyższe kursy niż obecnie.

Podczas gdy rynek koreański stanowi obecnie zaledwie około 2% globalnego wolumenu handlu kryptowalutami (w porównaniu z 7-8% w 2018 r.), taka gorączka detaliczna ma tendencję do osłabiania ruchów na Bitcoinie.

Niemniej, przyglądając się bliżej zależności, jaką jest wykres dominacji rynkowej Bitcoina, w stosunku do alternatywnych kryptowalut, ciężko jest nie stwierdzić, że doświadczyliśmy ponad 3 miesięcy gwałtownych wzrostów na altcoinach.

Obrazek

Będąc teraz mocno w, tzw. shitcoinach, wraz z osiągnięciem ATH przez Bitcoina, zastanawiałbym się mocno nad bezpieczeństwem mojej nowo nabytej fortuny. Spodziewam się wzrostu dominacji BTC, szczególnie w przypadku ruchu > 70k.

Osobiście, moje portfolio nie zmieniło się wiele od połowy marca. Lwią część stanowi Ethereum - prawie 73% portfolio, reszta to USDT (20%), 7% to SOL i coiny z nią związane, siedzące obecnie w farmach na Fusion Pool na Raydium. Nie posiadam obecnie żadnych pozycji lewarowanych, dźwignia całego portfolio jest, jak możecie zauważyć, poniżej 1x long. W najbliższym czasie zamierzam podążać za trendem na ETH, trzymając główną pozycję. W międzyczasie zamierzam dokonywać małych "betów" związanych z handlem tokenami na Solanie, przeważnie mowa o IDO (Initial DEX Offering).

Małe ryzyko (zawsze poniżej 1% portfolio) z potencjalnie szansą na 10x-50x, poparte dobrym researchem -> uważam nadchodzące IDO na Solanie za wybitnie asymetrycznie silne pozycje.

Obrazek

Wygląda na to, że nie minie wiele czasu zanim dojdziemy do mojego pierwszego targetu $2400. Ethereum uważam za niezwykle niedowartościowane podczas całego tego rynku byka.

Nawet jeśli sprzedaż Cryptopunków na aukcji Christies okaże się "szczytem" waluacji, objawem manii spekulacyjnej, na którą prasa nie szczędzi sobie długich, złośliwych komentarzy - jedno jest pewne, doświadczamy kulturowej przemiany, niemożliwej do cofnięcia.

Wysoka sztuka narodzona w trzewiach Ethereum, oraz ogólnego ruchu kryptowalut, została zaakceptowana przez świat i otrzymała legitymizację. NFT staną się medium kulturowej przemiany, wraz ze zwiększeniem uzależnienia człowieka od świata cyfrowego. Dobra cyfrowe długoterminowo zyskiwać będą na coraz większej wartości, w czasie gdy młode pokolenia przechodzić będą od chęci do posiadania fizycznych przedmiotów, w kierunku marzeń o rzadkich, wirtualnych przedmiotach.

Wracając do spekulacji:

Hipotezą związaną z warstwą aplikacji (dApps) na ETH była wartość narastająca powracającą do posiadaczy tokena zarządzania (co nie ma obecnie miejsca, ale stanie się np. z ETH po EIP 1559). Z braku momentum, „nowego” (Defi jest teraz cross Chain na BNB i SOL - to tam powinieneś kierować większość swojej uwagi, to tam oferowane są najlepsze yieldy), moja hipoteza jest następująca -> ​​ludzie i rynek wyceniają tokeny zarządzania warstwą aplikacji ETH zbyt wysoko. Może się to zmienić, jeśli zostanie dodany mechanizm gromadzenia wartości dla hodlerów tokenów.

Tokeny Gov są czysto zakładami (jeśli nie jest obecne momentum), że mechanizm gromadzenia wartości zostanie wprowadzony w protokołach takich jak Aave lub Uniswap. (ROOK może być świetnym wyjątkiem, jeśli skarbiec będzie otwarty dla posiadaczy tokenów).

Co skłania mnie do przemyśleń, że ETH wzrośnie bardziej niż czołowe tokeny "blue chip" Defi. Krótkoterminowo, zamierzam wystawić się na możliwość grania longów na Defi, zakładając zwykłe mean-reversion/zmianę sentymentu/sezonowość.

Z innych newsów, kluczowym tematem w ostatnich dniach były możliwości delta-neutralnego zysku w kryptowalutach. Najważniejszym "tematem" ostatnich dwóch tygodni była baza (basis) kontraktów futures/perpetual swap. Wyraźne dowody na nadmierne zainteresowanie kupnem można zobaczyć na krzywej kontraktów terminowych na BTC - ze świeżymi rekordami wszechczasów na poziomie znacznie ponad 40% w ujęciu rocznym.

Przy tak agresywnej krzywej możemy spodziewać się, że instytucjonalni gracze w rodzaju J.P Morgan (co też podkreślili ostatnio w swoim raporcie) będą starali się zgarniać owe contango. Transakcja taka wygląda następująco - long BTC spot (zatem pojawia się spot pressure na BTC!), short kontrakt futures. Krzywą możecie śledzić tutaj:

https://metrics.deribit.com/futures?index=BTC

Z taką transakcją wiąże się oczywiście ryzyko (chyba, że posiadasz nieograniczony kapitał). Contango, pomimo wysokiego, może dalej rosnąć. W takim wypadku osoba zainteresowana tą transakcją zaczęłaby tracić na spreadzie, przez co konieczne byłoby wystawienie dodatkowego zabezpieczenia na pozycji. Odpowiednik tego obserwować mogliśmy w czasie krachu w marcu 2020, tylko po drugiej stronie krzywej, wraz z backwardation sięgającym ponad 30%.

(https://bithub.pl/analizy/kryptoderywat ... wardation/)

To masowe contango jest zdecydowanie najbardziej stromym ze wszystkich klas aktywów finansowych na świecie - i przyciąga wiele uwagi w mediach głównego nurtu. Spowodowało to dalsze rozbieżności między CME a natywnymi giełdami instrumentów pochodnych. CME jest obecnie największą regulowaną / tradycyjną giełdą BTC przy 10% rocznym contango w porównaniu do 43% na Binance. To pozostawia niesamowity 30% roczny arbitraż między giełdami na równoważnym kontrakcie futures! (pamiętając oczywiście o ryzyku wzrostu spread'u!).

Coinbase IPO

W tym miesiącu największym wydarzeniem w świecie kryptowalut jest notowanie Coinbase (CBSE) w środę. Przyczyną szumu związanego z tym można wydarzeniem było zauważyć po wzroście kursów tokenów giełd (odpowiednio Binance i FTX) BNB oraz FTT w ostatnim miesiącu. BNB wzrósł o ponad 1500% od początku roku (choć jest to w równej mierze spowodowane wzrostem znaczenia Binance Smart Chain, którego BNB jest natywną kryptowalutą)!

To po jakiej wycenie otworzy się w środę IPO Coinbase będzie dla krypto kluczowe. Przezwyciężenie manii spekulacyjnej z dużą partycypacją retailu jest trudne - chyba, że na rynek napływa jeszcze większy retail + nowe instytucje.

Gorączka kryptowalutowa może w ciągu 2-4 miesięcy ogarnąć cały świat, lub zakończyć się niebawem znaczącą korektą. Osobiście obstaję przy podejściu 1), z lokalnymi korektami (dlatego moje portfolio wygląda jak wygląda). Odłożone USDT stanowi dla mnie "bezpieczną asekurację", gdybym jednak nie miał racji.
stokarz

Przechodząc teraz do konkretnych wykresów. Spójrzcie w pierwszej kolejności na zależność ceny kontraktów futures do rynku spot na ETH, w czasie dzisiejszego wybicia.

Obrazek

Początkowo premium było znikome. Mniej więcej w połowie ruchu kontrakty zaczęły być mocno biddowane, zwiększając premium momentami do $10 USD (0.5%). Dopiero po pewnym czasie ceny uległy stabilizacji.

Wcześniej (kilka tygodni trendu bocznego) w takich momentach zazwyczaj mieliśmy do czynienia z fałszywymi wybiciami (wczoraj moment, w którym ETH spadło poniżej 2101$ na Bybit, był o tyle ciekawy, że bid na Coinbase utrzymał się na poziomie 2107$ !!).

Dziś mamy do czynienia ze zdecydowanie innym rodzajem ruchu. W chwili pisania tego postu Coinbase jest raptem 1-0.5$ powyżej Bybit, zatem bid na spot (a tym samym premium) sugeruje, że wybicie na ATH nie zakończy się "fake-out'em" i mean-reversion.

Dalsze wykresy i nieco luźnych spostrzeżeń:

Choć ogólnie jestem przekonania, że zyskiwać będą blockchainy z użytecznością (Ethereum, Binance Smart Chain, Solana, może Cosmos), podczas gdy Polkadot i Cardano tracić będą na wartości, nie chcę, żeby przysłoniło mi to możliwości udanych transakcji.

ADA - long, jeśli początek ruchu zaprezentowany przez zieloną linię zostanie spełniony.

Obrazek

IOTA - long jeśli utrzyma się parabola:

Obrazek

Oprócz tego stare coiny, dostępne właśnie na Coinbase dla typowego nowego retaily, wyglądają świetnie. BCH, LTC, DOGE - wszystkie z nich prezentują silny trend wzrostowy lub też jego początek.

LTC w parze z BTC:

Obrazek

DOGE:

Obrazek

Oprócz tych coinów mam również na uwadze siłę RUNE (cross-chain baby!):

Obrazek

I na koniec, może SUSHI na kolację?

Obrazek

Ah jeszcze jedno! Uwielbiam rozgrywać tzw. "relatywne wyceny", czyli np. DOT do ETH, SOL do ETH, czy nawet LINK do BTC (kiedyś te wszystkie pary miały znacznie większe znaczenie, ale moim zdaniem nadal oferują "alfę". Dlaczego? Ciężko mi powiedzieć, jednak używam ich z sukcesem od kilku miesięcy - pozwoliły mi np. z dużym przekonaniem zwiększyć moją pozycję na DOT na samym dołku, po czym wyjść z niej blisko szczytu).

SOL/ETH - interesuje mnie czerwony zakres do bidowania (jeśli tam dojdziemy, moje portfolio będzie prawdopodobnie posiadało znacznie, znacznie więcej SOL):

Obrazek

DOT/ETH - zielony:

Obrazek

ChainLink/BTC:

Obrazek
stokarz

Dźwignia. Spoglądając na nią z perspektywy lat na rynku kryptowalut, odnoszę wrażenie, że wiele osób nadal nie rozumie jej całkowicie podstawowych założeń. Ma ona przede wszystkim na celu ograniczenie ryzyka związanego z wystawianiem zabezpieczenia na danej giełdzie kryptowalut, a także zwiększenie mobilności kapitałowej (gdy nie możesz wystawić zabezpieczenia na platformie w określonym momencie, z uwagi na jego zaangażowanie w innym miejscu - w takim wypadku jednak, należy dość uważnie monitorować ryzyko i zlewarowanie całego portfolio, a także koszty utrzymywania takowej pozycji!).

Nie służy ona (przynajmniej dla kogoś, kto zamierza przeżyć) do wyzerowania naszych kont. Pistolet, który wielu z Was przykłada sobie z jej pomocą do głowy, mógłby być niezwykle łatwo rozbrojony, gdyby tylko przejść na handel spot. Altcoiny już same w sobie posiadają wysoką betę (https://blog.thetie.io/bumpin%E2%80%99- ... olatility/), zatem w czasie spadku BTC reagują jeszcze mocniejszym ruchem w tymże kierunku! Dołóżmy sobie do tego efekt kaskadowych likwidacji (patrz marzec 2020: https://bithub.pl/analizy/bitcoin-spada ... -rynek-35/), a otrzymujemy efekt 10 miliardów w zlikwidowanych pozycjach (na ponad milionie indywidualnych kont).

Mój plan na następny tydzień znajdziecie szczegółowo opisany w odpowiedzi w tym temacie (w racji chęci do nie powtarzania się, wyjątkowo umieszczam link do innego wątku):

viewtopic.php?p=528#p528
stokarz

W swoim podejściu inwestycyjnym do rynku kryptowalut staram się nie ograniczać do tego, co już wiem, a tym bardziej co uważam za prawdziwe. Uproszczona wersja tej filozofii sprowadza się do zdania "żadna cena nie jest zbyt wysoka do kupna". Dlatego od ponad roku staram się dokonywać możliwie najlepszych decyzji w danej chwili, nie patrząc na rzeczy ode mnie niezależne (takie jak trend, czy decyzje inwestycyjne innych traderów).

Z pewnością dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że kompletnie ominęły mnie okazje do astronomicznych zysków rodzące się w obrębie ekosystemu Binance Smart Chain. Moja cała historia interakcji z nim w czasie tej hossy sprowadza się do założenia kilku prostych farm, z których po kilkunastu dniach wyszedłem. Zero trzymania tokenów, takich jak CAKE, czy też kapitalizacji na memicznych poinzy coinach.

Nie sposób jednak zaprzeczyć, że Binance i Binance Smart Chain stały się behemotami - potworami na kółkach, w bardzo dobrym znaczeniu, pochłaniającymi 50-60% napływającego w tym cyklu retailu. Ilość nowych transakcji, założonych adresów i TVL w BSC są niebywałe.

Fenomenalnie skalę tego zjawiska obrazują poniższe artykuły i twitty:

https://insights.deribit.com/market-res ... breakfast/

Choć nie zgadzam się w pełni z tezą zaprezentowaną w artykule "Pancakeswap, the AMM Eating Everyone Elses Breakfast" - ponieważ uważam, że inflacja na poziomie 400 milionów USD miesięcznie dla CAKE jest niemożliwa do utrzymania, nawet w perspektywie 3-4 miesięcy, a zaproponowane rozwiązania są niewystarczające, tak nie jestem w stanie logicznie zaprzeczyć, że mamy do czynienia z "efektem Binance" -> monstrualnym wzrostem na każdej płaszczyźnie, który zobaczony przez ludzi z tradycyjnych finansów, uznany zostałby za trefny/nieprawdziwy.

I kiedy szczęka opadała mi do ziemi z wrażenia (pomimo, że byłem świadom większości z tych liczb), to głowa podjęła jedyną słuszną decyzję - potrzebowałem ekspozycji na ten wzrost.

CAKE uważam za ryzykowny bet, z uwagi na inflację, dlatego mój wybór padł na BUNNY (token nieodłącznie związany z samym CAKE, jednakże ze znacznie wyższym potencjałem wzrostu - z uwagi na niski market cap i brak dostępu do tokenu na samym Binance, co prawdopodobnie zmieni się bardzo szybko). Króliczek oferuje zoptymalizowane strategie yield-farmingowe dla samego PanCakeSwapa.

Obrazek

Stakując BUNNY w jednostronnej puli, zamierzam w nadchodzącym tygodniu przyjrzeć się BSC znacznie bliżej - i dostrzec innowacje pośród masy rug pulli. Jeśli zaś przyszło mi kupić absolutny szczyt - niechaj moje szczątki posłużą za drogowskaz dla przyszłych pokoleń inwestorów.

Bitcoin

Obrazek

W innym świecie, gdzie król cyfrowych pieniędzy zalicza 26% korektę od szczytu, usłyszałem dziś o, parafrazując "refleksyjnej, instytucjonalnej spirali sprzedażowej". Te piękne odniesienie do prac Georga Sorosa, padające z ust przypadkowej osoby na platformie z niebieskim ptaszkiem, niechybnie prowadzi mnie do jednej konkluzji - bottom musi być już gdzieś w pobliżu. Bardzo, ale to bardzo blisko.

Dlatego moje karty stawiam w tym tygodniu na "UP only", w przeciwieństwie do herezji, jaką jest "down only". Myślę, że poziom obecnego low na 47k posłużyć powinien jako miejsce do zakupu dipa, z potencjalnym wzrostem do poziomu 58-61k do połowy maja. Po tym ruchu spodziewam się ochłodzenia na rynku, z potencjałem nastania kilkumiesięczne epoki lodowcowej. Przetrwać będą mogli tylko Ci, którzy zgromadzili wystarczająco wiele tłuszczu w czasie dobrobytu, i nie zjedzą swoich kompanów zbyt szybko (tyczy się to również ich butów).

Ethereum zdecydowanie prezentuje się w tej chwili lepiej od Bitcoina.

Obrazek

Szybka pozycja, na którą będę się czaił, to long ETH/BTC po przebiciu białej linii, z targetem 7-9% wyżej. Ethereum ma przed sobą kilka niezwykle interesujących wydarzeń, w tym EIP-1559, czyniący z ETH niemalże deflacyjną kryptowalutę.

Podobny pomysł na trade możemy zaobserwować na parze SOL/BNB:

Obrazek

Wracając do składu mojego obecnego portfela. Jest to (nadal): ETH, SOL, coiny z ekosystemu Solany, a także BUNNY (Binance Smart Chain). Przyznać możecie, że moje wystawienie po stronie long jest raczej całkowite, zatem poproszę o świeczki w postach, gdybym nie miał racji.

Życzę wszystkim udanego ostatniego tygodnia kwietnia!
stokarz

Obrazek
stokarz pisze: niedziela 25 kwie 2021, 22:56 Myślę, że poziom obecnego low na 47k posłużyć powinien jako miejsce do zakupu dipa, z potencjalnym wzrostem do poziomu 58-61k do połowy maja
Skąd brała się moja pewność? Z przekonania, że po 10 miliardach likwidacji na kontraktach futures znajdować będziemy się blisko końca korekty, oraz z faktu, że nie raz dałem się nabrać na tego rodzaju strukturę, sprzedając absolutny dołek, panikując lub licząc na przebicie.

Miejsca, które wydają się "oczywiste", w których niedoświadczeni traderzy czekają na "potwierdzenie przebicia struktury", są najbardziej sensownymi poziomami do zajmowania przeciwnych pozycji. Oferują możliwość założenia wąskiego zlecenia stop-loss, przy jednocześnie wysokim wskaźniku udanych transakcji (sprawdźcie statystyki sami!).

Obrazek

1. Agresywne podejście pod sczczyt/dołek zazwyczaj oznacza stop-hunt. Chcesz grać przeciwko ruchowi w takich miejscach.
2. Powolne price action na linii wsparcia/oporu, kilkukrotne od niego odbijanie -> wysokie prawdopodobieństwo, że poziom zostanie przebity (oczywiście nie zawsze, dlatego ważny jest kontekst). Zazwyczaj preferuję grę z trendem w takich momentach.

Dlaczego taka dynamika w ogóle występuje? Moją najlepszą odpowiedzią na to pytanie, byłaby spekulacja, że jest to mix likwidowanych pozycji i aktywowanych stop-lossów w kluczowych dla ceny miejscach, w połączeniu z psychologią graczy.

Obrazek

Dołek na 47k był idealnym tego przykładem, i właśnie takiego ruchu się spodziewałem. (kontekst -> 10 miliardów likwidacji pozycji long chwilę wcześniej, a to oznaczało, że pozycje short założone po tym zdarzeniu były bardziej narażone na ruch przeciw nim). Plus, mem instytucjonalnych graczy akumulujących BTC jest jak najbardziej prawdziwy. Elon Musk, ojciec chrzestny Dogecoina, sprawdzający "płynność" rynku i dumpujący część BTC tego nie zmieni (swoją drogą, słaba spadkowa reakcja na ten news była kolejnym sygnałem siły kursu BTC + stonks w USA na ATH, czyli full risk-on).

Przechodząc dalej:

Omówimy dziś trzy rzeczy - Ethereum, Solanę i moje przemyślenia wobec niej po IDO Media na Raydium, a na koniec przejdziemy do farm na Avalanche.

Ethereum - shillowania nie koniec + "większy" obraz sytuacji
stokarz pisze: niedziela 25 kwie 2021, 22:56 Szybka pozycja, na którą będę się czaił, to long ETH/BTC po przebiciu białej linii, z targetem 7-9% wyżej
Obrazek

Po odrobinie zbierania cloute'u (z dystansem, pamiętajcie że nie o uznanie w tym wszystkim chodzi, ale o prezentację set-up'ów tradingowych), przejdźmy może do obecnej sytuacji na kursie Ethereum (ETH).

Obrazek

Wykres został zapożyczony od użytkownika @stormXBT (twitter), w dodatku dotyczy (teraz już mniej ważnej, niż w 2017 r.) pary ETH/BTC, jednak idealnie oddaje moje przemyślenia w temacie Ethereum. Mógłbym tu załączyć mem "iq curve":

Obrazek

Niektóre giełdy nadal płacą ci za longowanie ETH (ujemny funding), futures curve nie wskazuje na jakąkolwiek agresję po stronie longów, spot biddowany jest wyżej niż kontrakty (czasem nawet kilka $ różnicy). Do tego ETH od miesiąca bije kurs BTC na głowę, napędza Defi, NFT, i stanie się indeksem technologicznym dla Wall Street. Czego chcieć więcej? Dlaczego miałbym sprzedawać swoją pozycję już teraz?

3k, 4k - jeśli nie będę jasno widział sygnałów, świadczących o przesadnej agresji "durnych" longów (astronomicznie wysoki funding, +50% rocznie na zwykłym cash&carry na kontraktach, perp. futs ponad ceną spot), nie zamierzam sprzedać ani jednego ETH. Nie ważne ile "sygnałów" szczytu pojawi się w trakcie. Jedynym prawdziwym sygnałem jest dla mnie sam rynek i jego struktura.

LONG AND STRONG

Solana - czyli jak cała sieć zrobiła sobie przerwę

Jako chyba największy byk Solany w Polsce, ciężko było mi patrzeć jak cała sieć staje się bezużyteczna w obliczu IDO Media Network na Raydium. Orderbook MEDIA-USDC mogłem przeglądać jedynie bezpośrednio poprzez APY Bonfidy, zdumpować zdumpowałem tokeny z IDO w ostatniej chwili prze krachem sieci, sprzedając RAY na ORCA mogłem to zrobić z ~9% wyższą ceną niż na Raydium (taki arbitraż na ultra szybkiej sieci? a co z oraklami? przestały prawidłowo funkcjonować, czy może CFMM w pulach RAY był zalewany podażą tokenów RAY?). Kabaret, aczkolwiek zgodzę się, że moja reakcja była czysto emocjonalna. Prawdopodobnie zespół RAY, jak i cała sieć, będą lepiej przygotowane w przyszłości.

Obrazek

Po konsolidacji w trendzie bocznym przez 6 dni, uważam że SOL jest gotowe do wzrostu. 90$ wydaje się kwestią czasu, aczkolwiek odbędzie się to już beze mnie. W solanie zostaję, jednak moja strategia z agresywnej, zmienia się na bardziej ostrożną i pasywniejszą - będę czynnie uczestniczył w airdropach, skupowaniu tanio dobrych airdropów, w kolejnych IDO na 3 różnych launchpadach, które powstają na Solanie, yield-farmingu, itd. Asymetryczne okazje pod względem ryzyka do zysku.

śledzić moje zmagania z Solaną możecie na bieżąco na czasie BitHub Krypto Polska na Telegramie: https://t.me/KryptoBitHub

Avalanche - czyli wiosenna lawina nowych możliwości

https://vfat.tools/ - zakładka AVAX

- jak przesłać AVAX na Metamask z Binance - od członka BitHub Krypto Polska - dziękuję za świetny poradnik!

Farmy PEFI, PNG, LYD. Tanie, wysokie APY (agresywna dystrybucja), małe TVL, małe market capy. AVAX idący na nowe ATH powinien zainteresować nimi więcej osób + trend EVM-based cross chain farm, malutkie zainteresowanie. Do tego start AvalaunchPad (XAVA) na Pangolin (PNG) w maju. Pojawi się więcej airdropów (jak na Solanie), zatem kolejne okazje do budowania portfolio bez stresu i za darmo.

Jeśli ktoś zainteresowany jest pomocą w research'u ekosystemu AVAX (IDO, airdropy, ważne info, okazje farmingowe), niech odezwie się do mnie tutaj na forum, lub na grupie https://t.me/KryptoBitHub (ewentualnie na Twitterze @stokasz).

https://yieldyak.com - auto compound'er do farm na AVAX, projekt społecznościowy.
https://markr.io - dashboard.
stokarz

Choć minął zaledwie tydzień od ostatniego posta, w świecie kryptowalut przechodzącym odpowiednik eksplozji kambryjskiej, wydarzyło się wiele. Dzisiejszy wpis będzie zbiorem luźniejszych, nieco chaotycznych myśli i przemyśleń dotyczących minionego tygodnia. Przedstawię również swoje plany na najbliższy miesiąc.

O DOGE:

Śmiem spekulować, że przyszli teoretycy gier odpowiadający za formowanie strategii koordynacyjnych ludzkości w obliczu globalnych problemów pokroju kontaktu z pozaziemską cywilizacją/inteligencją, będą uciekali się do studiowania wczesnych przypadków wielkoskalowych, ludzkich koordynacji pokroju DOGE, i związanej z nim aktywności społeczno-handlowej. W końcu sytuacja z DOGE prezentuje sobą wszystkie interesujące przyszłych badaczy cechy, łączące mikroskalowe efekty ludzkiej psychiki i oddziaływania na nią silnie memetycznych zdarzeń, wraz z makroskalowymi bodźcami wpływającymi na przebieg historii (patrz - Elon, Tik Tok, i utożsamiane z nimi historie). Mamy zatem bezpośrednie sprzężenie góra-dół (Elon i jego przekaz wpływający na zbiorą świadomość pojedynczych osób -> człowiek widzi Elona kupującego DOGE, człowiek kupuje) i dół-góra (pojedyncze osoby kupujące DOGE, wpływają bezpośrednio na podaż DOGE na rynku).

Obrazek

Interesujący przypadek zbiorowej koordynacji, powiedziałbym że nawet ciekawszy niż akcja z short-squeezem GME. Sądzę, że takie wydarzenia będą jedynie nabierały na sile, wchodząc w erę post-internetu (witaj meta-necie, miejscu gdzie świat cyfrowy łączy się ze wszystkimi naszymi zmysłami - byliście już w cyfrowych galeriach sztuki, której nośnikiem są NFT? Jeśli nie to polecam, świetne doznanie!).

Zastanawiałem się również nad tym, jak uważne przestudiowanie sytuacji z DOGE mogłoby wpłynąć na nasze lepsze zrozumienie ogólnych zasad i reguł koordynacji w zdecentralizowanych sieciach. Mechanizmy konsensusu stanowią przecież sam środek technologii kryptowalut. Jednak nie wpadłem na nic mądrego, może ktoś ma jakiś pomysł?

Krótkoterminowo o DOGE:

To prawdopodobnie koniec na razie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której wszyscy nowi kupujący na takiej górce byli w stanie zrealizować ogromny zysk. Ale może się mylę, stopniowo zamieniając się w gościa ze środka krzywej inteligencji (z tego popularnego mema).

O Ethereum:

Pieniądz jest tani, więc odrzućcie swoje plebiańskie przekonania. Nadeszły dni nowej filozofii. W objęcia UP ONLY przekażcie swoje dusze!

Obrazek

Wizja Ethereum stającego się indeksem technologicznym krystalizuje się znacznie szybciej niż się tego spodziewałem. VanEck stwierdził, że gdy świat krypto pędzi nowym maclarenem, Wall Street siedzi na koniu i krzyczy na chmury, które przemijają szybciej niż ich dolary w bezpiecznych obligacjach skarbowych (swoją drogą - dlaczego obliczając ratę obligacji nikt nie bierze pod uwagę możliwości utworzenia międzynarodowego rządu w ciągu następnych 10 lat?). Stąd pośpiech, bo ktoś na wozie jednak wziął pod uwagę fakt, że w wyścigu monetarno-technologicznym cała branża fintech została w tyle za Defi (realny i jedyny prawdziwy fintech), a żaden zoomer nigdy w życiu nie będzie chciał udać się do fizycznego oddziału banku, jeśli za ulubione skiny (lub przedmioty w metaversum) może zapłacić stablecoinami.

Uważam, że Ethereum w pierwszych fazach tej przemiany (którą obserwujemy już dziś) będzie głównym nośnikiem wartości kulturowej internetu, ale i zmieniającego się świata (co nie zmienia faktu, że z chęcią sprzedam część swojego w przedziale 5-10k ; w końcu brudny ze mnie spekulant!).

O Ethereum krótkoterminowo:

Podczas gdy pon.-piątek zdominowane są przez silny bid spot na Coinbase, weekendy zdecydowanie radzą sobie gorzej, wraz z premium na Bybit rosnącym do 6-8$ w stosunku do kursu spot. Myślę, że dziś/wczesnym jutrzejszym porankiem, ETH będzie do kupienia po 3720-3760, i jest to dip, który zdecydowanie chcecie kupić.

Bardzo wątpię, że bear market może nadejść szybko (licząc w cenie, nie mam natomiast pojęcia jak może się to odbyć w czasie). Śledzę krzywe kontraktów futures na ETH, funding i ruch na opcjach od połowy marca. Ich relacje były czymś, co w tamtym czasie sprawiło, że stałem się niezwykle byczo nastawiony na Ethereum. Spójrzmy na nie zatem raz jeszcze.

Podczas wczorajszego przebicia przez ETH oporu na 3600, krzywa futures dumpowała! pomimo ruchu wzrostowego o ponad 10%. Niebywałe.

Kontrakty marcowe 2022 i grudniowe 2021 posiadają obecnie 18-19% premium, podczas gdy kontrakty średnioterminowe (czerwiec i wrzesień) z ponad 21-23%.

To prowadzi mnie do dwóch wniosków - rynek i jego gracze tak naprawdę nie są mocno long ETH.

i po drugie, krzywa może być dumpowana przez inwestorów instytucjonalnych próbujących uzyskać zysk „wolny od ryzyka” ze strategii cash&carry (long spot ETH, short futures - robiąc to na coin-marginowanych kontraktach nie istnieje wręcz ryzyko likwidacji pozycji).

Co, przy okazji, wskazuje, że chociaż pozycje te nie są możliwe do żadnych short squeezów, ale zapewniają dużo (naprawdę DUŻO) nowych tanich $ dolarów na potencjalne pozycje long.

Co znowu prowadzi mnie z powrotem do słów Sama Bankmana z FTX i Alamedy. Powiedział, że kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosi 2 biliony, cały rynek krypto chciałby mieć 4 biliony, ale kapitał dolarowy $$ w kryptowalutach z zewnętrznych źródeł (ile $$ zewnętrzne instytucje chcą pożyczać uczestnikom rynku krypto) pozwala tylko na około 0,5 biliona dźwigni po stronie long. Co zawsze prowadziło do dużej opłacalności strategii cash&carry (i yieldu 20-30% z nich w ujęciu rocznym), ale również do ogromnych stawek fundingowych, gdy rynek był "naprawdę" long.

A co, jeśli mamy teraz nowe, zewnętrzne źródło dość dużej bazy kapitałowej opartej na dolarach, które naprawdę chce dostarczać pieniądze longom, będąc szczęśliwym zajmując drugą stronę pozycji?

(jeszcze jednym powodem może być brak płynności dawno późno datowanych kontraktów, ale wydaje się, że nie jest tak źle na Deribit. 18% rocznie za longowanie jednego z najbardziej byczych high capów w kryptowalutach (ETH)? Dla tubylców kryptowalut jest to jak ... za darmo?)

Tak, krzywą można dalej dumpować, ale to jest ryzyko, które podejmujesz, prawda? A jeśli chcesz utrzymać pozycję dłużej, w rzeczywistości zyskujesz (nawet jeśli krzywa spadła), ponieważ nie płacisz fundingu (cóż, krótkoterminowo możesz lepiej wyjść na longowaniu perpów, ponieważ kilka giełd nadal płaci za longowanie ETH - aczkolwiek mówię o sytuacji z piątku, weekend nieco zmienia ten obraz, wraz z większym wpływem pieniędzy od retailu). W ciągu tygodnia ETH na spot stale utrzymuje się 1-2$ powyżej kursu kontraktów perpetual.

Miałem mocne przekonanie, że w okolicach 1,6 tys. powinniśmy atakować 3 tys. Teraz myślę, że ETH może zrobić 5-6k. Opierając się wyłącznie na tych relacjach.

Spójrzcie na przykład z wczoraj:

Obrazek

Normalny funding (ale nie wysoki) w czasie konsolidacji. Bardzo mocny spike przy przebiciu, ale później normalizacja, nawet momentami był negatywny (miałeś płacone za bycie long). Wniosek: musiało być naprawdę sporo shortujących to przebicie, którzy później w panice kowerowali, jak kurs piął się do góry.

Wykraczając poza zwykłe struktury analizy technicznej, możemy czasem dostrzec naprawdę interesujące rzeczy w mikrostrukturze rynkowej! Jednak ich poprawne zrozumienie wymaga czasu i doświadczenia, zatem nie rzucajcie się od razu na głęboką wodę, tylko obserwujecie i zapisujcie swoje przemyślenia.

Np. funding 0.2% na ETH lub BTC prawie zawsze oznacza, że czas zacząć sprzedawać (przynajmniej część, i to krótkoterminowo, jako że funding łatwo się resetuje przy wysokim Open Interest i po 10-15% dropie w cenie, a czasem nawet 7-9%) część swoich pozycji (jeśli byliście long na perp. lub spot).

O dolarze:

Wystąpienie Yellen (która nie jest już w FEDzie) i jej słowa o potencjalnym podniesieniu stóp procentowych, a także następująca po tym reakcja rynku (SPX -2% down, krypto również) były idealnym spojrzeniem w przyszłość, w której potencjalnie stopy procentowe są mocno podwyższane, żeby ratować tonący statek jakim jest polityka monetarna Stanów Zjednoczonych. Przyszłość, w której hegemonia i siła dolara są ważniejsze od kursów akcji (patrz stosunek Bidena do najbogatszych, proponowane podwyżki podatków). Postrzegam taką możliwość jako potencjalne wydarzenie szokowe dla wszystkich rynków finansowych na całym świecie. Dług USA już teraz nie przynosi zysków, a dumpując bezwartościowy dług przez długi okres, USA nastawia się na łatwe "ataki" ze strony chociażby Chin.

W przeciwieństwie do wielu głosów, uważam, że nastąpić to może w perspektywie 6 miesięcy, a nie 1-2 lat. Niespodziewane informacje o wysokim podniesieniu stóp procentowych sprawiłyby, że rynek krypto prawdopodobnie spadłby -30% w ciągu jednego dnia.

Natomiast postrzegam to oczywiście tylko jako jedną potencjalną rzeczywistość, niemniej nie chciałbym, żeby mnie zaskoczyła nieprzygotowanym.
Pazuzu
Reputacja: 0

stokarz pisze: niedziela 09 maja 2021, 14:31 Bardzo wątpię, że bear market może nadejść szybko
Podtrzymujesz opinię po aktualnie trwającym szybkim zjeździe BTC i altów?
stokarz

0.1 - tyle Bitcoina będzie trzeba zapłacić za jedno Ethereum.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni rynki kryptowalut natrafiły na wyboistą drogę. Również i moje portfolio, po całym roku pozytywnych zwrotów, zanotowało -35% spadek. Uważam to za najważniejszą lekcję ostatnich 12 miesięcy. Okres crashu był dla mnie stresujący i mentalnie wyczerpujący, jako że aktywnie handlowałem w jego czasie. Tego rodzaju wydarzenia zdarzają się 1-2 razy do roku, zatem warto jest w ich trakcie mieć włączone giełdy. Absolutnie musisz w takiej chwili monitorować swoje ryzyko, szczególnie jako trader/inwestor/farmer (a już szczególnie, gdy robisz to wszystko na raz).

Back to business.

0.1 - nic w tej kwestii nie uległo zmianie. Najlepszym betem na BTC jest obecnie ETH. Jesteś bullish BTC? Świetnie, kup Ethereum.

Krótkoterminowo - Optimism, Arbitrum, zkSync 2.0 (https://medium.com/matter-labs/zksync-2 ... 48588de179), EIP 1559 (!), POS (praktycznie gotowy) - jest się z czego cieszyć.

EIP 1559 - (https://uncommoncore.co/eip-1559/) -> jeśli pomyślicie o Ethereum jako o firmie, EIP jest taką optymalizacją budżetową, przy jednoczesnym zapewnieniu, że firma wydaje na bezpieczeństwo całej sieci dokładnie tyle (lub w najlepszym możliwym przybliżeniu), ile powinna. Do tego dochodzi spalanie "basefee" (nie, opłaty sieciowe nie będą tańsze po EIP 1559, mogące uczynić z ETH kryptowalutę deflacyjną.

Więcej interesujących threadów o EIP 1559:
1.
2.

Obrazek

ETH/BTC krótkoterminowo - dwa scenariusze, które rozważam, czyli bounce w pobliże szczytu, po czym spadek poniżej swing low. Drugi (pod którego realizację gram) został oznaczony na szaro. Interesować mnie będzie jak ETH/BTC zachowa się po dojściu do obszaru konsolidacji, w którym to wystąpił szczyt. Moim zdaniem, możemy zacząć być optymistyczni, jeśli ETH/BTC będzie przynajmniej tydzień powyżej niego/w jego okolicy.

Obrazek

Para do USDT prezentuje się nieco bardziej zawile, jako że jej ruch bezpośrednio zależy od całego rynku (podczas gdy ETH/BTC może zyskiwać nawet w trendzie spadkowym rynku). Naprawdę nie mam większego pojęcia, czy też przekonania co do kierunku rynku, zatem po prostu gram od poziomu, do poziomu. Interesują mnie szczególnie wszelkie wychylenia kursu, czyli potencjalny rajd do $3600-3800 (gdzie zacznę być sprzedającym), a także ewentualne spadki do poziomu $1700-2100, gdzie agresywniej będę kupował.

Ogólny cel na resztę tego roku - akumulacja większej ilości ETH z wszelkich zysków/swingów/farm.

Do celów sprzedażowych od poziomu $3600 (jeśli doszlibyśmy do tego poziomu w nieodległym terminie, np. w ciągu miesiąca/dwóch) wykorzystam pozycję LP ETH/USDC na Uniswapie v3. Czyli zamierzam blisko tej ceny do całego posiadanego przeze mnie ETH dodać ekwiwalent stablecoinów (część ETH zostanie dodatkowo sprzedana do USDC, żebym miał wystarczające środki) i zostać dostawcą płynności na Uniswapie w zakresie (tutaj już niestety trzeba wiedzieć jak działa dodawanie płynności na Uniswapie v3, aby rozumieć dalszą strategię) $2400-4100 -> czyli przy cenie 4100 całość mojego pozostałego w pozycji LP ETH zostałaby sprzedana do USDC (ETH sprzedawane byłoby od poziomu 3600 wraz ze wzrostem ceny), natomiast na 2400 całość USDC wymieniona zostałaby na ETH -> oba scenariusze idealnie wpasowują się w moje oczekiwania inwestycyjne na tę chwilę, a do tego (w międzyczasie gdy cena będzie oscylowała między tymi poziomami) zarabiam opłaty w ETH i USDC jako LP. Nie postrzegam w tym momencie nietrwałej straty jako czegoś negatywnego, ponieważ wykorzystuję pozycję LP i jej górne oraz dolne ograniczenie jako swego rodzaju zlecenia take-profit/buy-limit (take-profit gdy kurs ETH zacznie rosnąć powyżej $3600, stopniowo aż do $4100, a buy-limit gdy kurs spadnie, i całe moje USDC zostanie wymienione na ETH po określonej przeze mnie cenie - nie mówiąc już o wszystkich opłatach, które zarabiam w międzyczasie -> szacunki APY aktywnego LP na Uniswapie v3 mówią o nawet ~120% APY z samych opłat przy dodawaniu skoncentrowanej płynności w zakresie, który umawiam (w ujęciu procentowym ruchu kursowego)).

Taka pozycja wyglądałaby następująco (nie patrzeć na rozłożenie płynności obecnie, wiadomo że ono się zmieni wraz z ruchem kursu):

Obrazek

(oznaczyłem swoje granice skoncentrowanej płynności na kolorowo) - pozycja podobna do tego, jakbym był market makerem i kwotował po bardzo szerokim zakresie, ale z ograniczeniami (w "widełkach"). Skąd te widełki? Z analizy technicznej poziomów kursu, które przedstawiałem wyżej (i pewnej intuicji, gdzie i jak kurs może się zachowywać przez najbliższe tygodnie po krachu).

Dlaczego 4100? Bo nie sądzę, że pierwsze podejście w górę zaowocuje nowym ATH (ale mogę się mylić), a podaż będzie bardzo znacząca na tych poziomach. Także patrzcie na to jako swing trade (tak, swing trade'uje całe portfolio).

W dzisiejszej analizie przedstawię jeszcze mój pogląd bardzo krótkoterminowy (jutro, pojutrze), powiem nieco o MEV i o tym, jak się przed nim chronić jako zwyczajny użytkownik Defi.
BTC, DXY i ETH/BTC - 01.06.2021

Spodziewam się, że indeks dolara będzie tracił, robiąc nowe low po zbyt długiej konsolidacji w obszarze ostatniego low (brak popytu, kurs stoi w obszarze, z którego powinna nastąpić silna reakcja).

Obrazek

Łącząc to z wykresem BTC, bidduję od obecnego kursu (36900) do 36150-36300 (jako miejsce, gdzie dzisiaj pojawił się market bid na 70 milionów na FTX). Imo zobaczymy 39k, i jest to trade z dobrym ryzykiem do zysku. (w chwili pisania analizy kurs jest odrobinę inny niż na grafice, stąd napisałem o 36900)

Obrazek

ETH/BTC - tutaj akurat wiele do powiedzenia nie ma, wystarczy spojrzeć na wykres i poziomy wsparć/oporów.

Obrazek

Ogólnie przyjmuję konserwatywne strategie rynkowe, tak jak mówiłem - grając od poziomu do poziomu, nauczony doświadczeniem wcześniejszych konsolidacji po crashach. Bardzo łatwo jest być byczym w lokalnym oporze i niedźwiedzim na ważnym wsparciu, a do tego raczej nie chcemy dopuścić. Stawki lendingowe stablecoinów są na poziomie 1-2%, a funding pozostaje negatywny na wielu giełdach, także zapotrzebowanie na dźwignie zostało z rynku całkowicie wyprute i pokazuje risk-off uczestników rynku. Degen we mnie chciałby mówić "up only" przy takich danych, ale niestety ostatnia strata sprawia, że muszę ograniczyć ryzyko.

Obrazek

3150 to pierwszy ważny opór na ETH jeśli ktoś patrzy na niższe interwały. Nie myślcie, że rynek potrzebuje teraz jakiegokolwiek powodu do wzrostów! Tak samo jak FUD pojawiał się przy spadkach, dobre newsy zaczną wyskakiwać jak grzyby po deszczu wraz z Bitcoinem pokonującym opór 40 tysięcy dolarów.

Wracając do MEV. W skrócie, jest to wartość, którą tracicie na każdej transakcji swap (oraz innych aktywnościach w obrębie Defi).

https://docs.ata.network/mev/introduction/ - wprowadzenie do tych pojęć. Jeśli korzystasz z krypto jako aktywny użytkownik, absolutnie konieczne jest zdawanie sobie sprawy z tego, czym jest MEV - czyli na czym tracisz kasę, i dlaczego ją tracisz.

Najlepsze rozwiązanie dla retail plebsu takiego ja jak, które dotychczas znalazłem:

CowSwap (https://cowswap.exchange/#/swap) jest okej, jako taki darkpool off-chain (działa na Gnosis), gdzie twoje zlecenia są dopasowywane do przeciwnych stron zleceń, ale już po kilku próbach widzę, że brak MEV i samo bycie poza standardowym mempoolem rekompensowane jest arbitrażem - 0.1 ETH wyceniane było na 21.8 SUSHI, podczas gdy CowSwap dawał (nie wiem jeszcze jakie oracle dokładnie używa, aż tak głęboko w dokumentację nie wchodziłem) ustawiał zlecenia na 0.1 ETH - 20.8 SUSHI, i moje zlecenie zostało wypełnione w kilkanaście sekund -> nic dziwnego, skoro ktokolwiek będący podłączony do feed'a CowSwapu zobaczył okazję arbitrażową. Także niby nie tracimy na MEV, ale tracimy na niekorzystnych dla nas wycenach swapów.

Patrzyłem też ArcherDAO i ich swapa, który zbudowany jest na tych samych regułach co FlashBots, ale ten cały swap jest dopiero w fazie alpha i niemiłosiernie się bugował, także olałem na razie. Tak, wiem, jest jeszcze KeeperDAO ze swoim HiddenGame, ale ze źródeł znających się na MEV słyszałem, że nie jest on dobrym rozwiązaniem tego problemu. Także ogólnie bloXroute wydaje się najlepszy w tym wypadku, jako prywatna ścieżka ogłaszania transakcji, które mogą być tylko backrun'nowane, bez ataków typu "Sandwich" i frontrunning'u. Spróbujcie sami.

Tutaj więcej o CowSwapie:

(ps. chyba niekorzystna wycena swapów może nie wynikać bezpośrednio z CowSwapa, a tego, jaką wycenę kwotują takerzy po drugiej stronie transakcji.... hmmm)

Obrazek

Obrazek

- no właśnie, "po możliwie najgorszej cenie", czyli dokładnie to, co zaobserwowałem używając CowSwap'a samemu. Niemniej, warte śledzenia, być może się to poprawi.
stokarz

Jeśli posiadacie LINK, SUSHI, BOND lub kilka innych coinów DeFi, które leżą i się kurzą, warto je wrzucić do yield-farmingu:

https://dao.universe.xyz/yield-farming

Zwykły staking (profesjonalnie mówiąc - one side liq. providing), więc nie macie żadnego ryzyka związanego z nietrwałą stratą (IL). Co więcej, można sam yield hedgować poprzez short ekwiwalent dolarowy pozycji spot na kontraktach terminowych perpetual (ale weźcie pod uwagę koszty fundingu, bo teraz potrafią być na korzyść longów).

Dokładny yield jest obecnie nieznany, bo tokeny nie trafiły jeszcze na rynek (dopiero stanie się to po pierwszych epochu, czyli za 5 dni). Kontrakty były audytowane, a sam projekt uważam za interesujący (albo inaczej - znam dewelopera, więc wiem że zadbali o bezpieczeństwo).

Obecnie stakuje tam swoje SUSHI. TVL ponad 100 milionów w krótkim czasie, co jak na projekt NFT w okresie posuchy na rynku jest fajnym wynikiem.
stokarz

jutro niedziela, czyli prawdopodobnie możemy spodziewać się beznadziejnego price action, wraz z nieco lepszym price action idąc w otwarcie tygodnia. poniedziałki rano są do kupowania dipów

oprócz tego? obecne price action jest absolutnie obrzydliwe, dobre do scalpów i traderów, którzy mają doświadczenie z tego rodzaju trendem bocznym z lat rynku niedźwiedzia

pamiętajcie, że takie warunki mogą trwać tygodniami/miesiącami - duże niezdecydowanie mocno skrzywdzonego spadkiem z 60k rynku, wraz z rzeszami przelewarowanych osób, chcących odrobić wszystko w jednej, dobrej transakcji, prowadzi do silnego mean-reversion. Dopóki nic się nie zmieni, zamierzam po prostu skupiać się na handlu w dużym zakresie bocznym, sprzedając ripy, kupując dipy, nic pośrodku, czekając na momenty, w których jedna lub druga strona zacznie robić się zbyt emocjonalna w stosunku do swoich pozycji. Wyjście z mean-reversion do trendu może potrwać naprawdę długo, zmienność będzie dystrybutorem zasobów od niecierpliwych do tych z większymi kieszeniami i chłodną głową.

posiadanie silnego przeświadczenia do transakcji w takich warunkach to broń obusieczna - jeśli masz rację, takie momenty oferują jedne z najbardziej dochodowych transakcji (jako, że cały rynek się waha, pozostając w stanach "rozchwiania").

Jeśli jednak tej racji nie masz, drawdown może być naprawdę potężny, bo cena może momentalnie przebijać się przez twoje strefy inwalidacji, nie oferując płynności i czasu na wyjście. Przykładem mogłoby być zejście teraz poniżej swing low, w okolice 28k na BTC.

Jestem long ETH/BTC i ETH/USDT, do tego long SUSHI (najlepsze integracje cross-chain w kategorii DEXów, jeden z pierwszych blue-chipów Defi, który będzie miał integrację z Arbitrum, niskie P/E, ogólnie jest to jedyny coin defi, którego teraz trzymam, innych bałbym się hodlować teraz (patrz moje wcześniejsze posty o coinach Defi będących betami na cash-flow w przyszłości)). Reszta to stablecoiny.

Natomiast warto jest rozważać również "złe" scenariusze (tak, struktura kursu ETH na wykresie dziennym wygląda obecnie znacznie lepiej niż BTC, ale moim zdaniem wynika to głównie z faktu, że samo ETH/BTC zdumpowało ponad 20% od ATH, a teraz przy nadrobieniu tego spadku naturalnie kurs ETH zaczął wyglądać lepiej, bo i wcześniej ETH miało większą betę (mocniej spadło)).

Obrazek

Przetrwać. Przetrwać i jeszcze raz przetrwać. Obecne zadanie, za wszelką cenę. Lepsza przyszłość nadejdzie, ale na początku możliwe, że będziemy musieli znów przejść przez piekło.
stokarz

w świetlne ogólnej słabości rynku, sprzedałem swoje SUSHI i wyszedłem z tej pozycji do stablecoinów - spirala refleksyjności w defi działa również w dół -> spadek cen równy jest spadkowi APY i yieldów, projekty które nie zrobiły rezerw poza swoim własnym coinem będą cierpiały w poszukiwaniu fundingu...

zamieniłem też część swojego ETH na BTC blisko dzisiejszego szczytu na ETH/BTC i sprzedałem trochę po kursie $2800 (ten poziom z nieskończonym supply jak na razie lol)

rynek przestał reagować pozytywnie na newsy, a wszelkie informacje (nawet desperackie kupno zapowiedziane dzisiaj przez Saylora) są znoszone (czyli cena spada poniżej "pump").

Mówiąc szczerze nie mam dużego przekonania do czegokolwiek na rynku obecnie. Szkoda, bo taka sytuacja beznadziejnego price action może naprawdę trwać miesiącami.

Przetrwać. Podstawa. Zdaję sobie sprawę, że najwięcej zarabiam w niewielkim oknie czasowym, gdy 1) rynek jest byczy, 2) informacje fundamentalne wpływają na cenę, 3) kupowanie dipów ma sens

Trend boczny lub rynek niedźwiedzia to momenty, w których radzę sobie naprawdę cienko. Przetrwać i zachować kapitał.

Obrazek

Jedyne co mi obecnie przychodzi do głowy.

Ps. czat BitHuba na Telegramie zostaje tymczasowo zamknięty dla nowych osób, z powodu dzikich najazdów botów.
stokarz

stokarz pisze: wtorek 01 cze 2021, 01:08 ETH/BTC - tutaj akurat wiele do powiedzenia nie ma, wystarczy spojrzeć na wykres i poziomy wsparć/oporów.
Re
stokarz pisze: sobota 05 cze 2021, 23:28 Natomiast warto jest rozważać również "złe" scenariusze (tak, struktura kursu ETH na wykresie dziennym wygląda obecnie znacznie lepiej niż BTC, ale moim zdaniem wynika to głównie z faktu, że samo ETH/BTC zdumpowało ponad 20% od ATH, a teraz przy nadrobieniu tego spadku naturalnie kurs ETH zaczął wyglądać lepiej, bo i wcześniej ETH miało większą betę (mocniej spadło)).
Przekonania mogą być silne, ale w świetlne nowych informacji ("myśl jak Bayes!") zawsze (nawet jako inwestor) powinniśmy reflektować się i brać pod uwagę wszelkie możliwe scenariusze (w tym te negatywne). Ciężko było być byczym w okolicach 0.03 ETH/BTC - ale kupiliśmy. Dziś? Struktura kursu nie wygląda dobrze (zachęcam do przejrzenia moich poprzednich wpisów). 0.078 ETH/BTC - na tym poziomie wyszedłem z większej części pozycji ETH/BTC - wedle planu.

Chciałbym zobaczyć 0.1 na ETH/BTC, ale krótkoterminowo się na to nie zapowiada. Gram teraz od poziomu do poziomu, taki mamy cholera klimat, i nie warto z tym się sprzeczać. Spodziewam się dotknięcia range low na ETH/BTC:

Obrazek
stokarz

stokarz pisze: wtorek 13 kwie 2021, 14:20 Hipotezą związaną z warstwą aplikacji (dApps) na ETH była wartość narastająca powracającą do posiadaczy tokena zarządzania (co nie ma obecnie miejsca, ale stanie się np. z ETH po EIP 1559). Z braku momentum, „nowego” (Defi jest teraz cross Chain na BNB i SOL - to tam powinieneś kierować większość swojej uwagi, to tam oferowane są najlepsze yieldy), moja hipoteza jest następująca -> ​​ludzie i rynek wyceniają tokeny zarządzania warstwą aplikacji ETH zbyt wysoko. Może się to zmienić, jeśli zostanie dodany mechanizm gromadzenia wartości dla hodlerów tokenów.

Tokeny Gov są czysto zakładami (jeśli nie jest obecne momentum), że mechanizm gromadzenia wartości zostanie wprowadzony w protokołach takich jak Aave lub Uniswap. (ROOK może być świetnym wyjątkiem, jeśli skarbiec będzie otwarty dla posiadaczy tokenów).
Powracam dziś raz jeszcze to mojej hipotezy sprzed miesięcy (Defi urosło znacznie gorzej niż ETH). Pamiętajcie, że yieldy w Defi napędzane są przez chęć do spekulacji (żebyś ty dostał 20% APR, ktoś musi te 20% rocznie chcieć zapłacić). Już teraz yieldy są niskie, ale możliwe jest, że dalej będą spadały (co mnie nie zdziwi). Bear market DeFi potrwać może jeszcze miesiącami (Defi wyceniane w ETH! ale i w USD niestety).

Obrazek

Pozostaję bardzo sceptycznie nastawiony. Sądzę, że ten poziom wsparcia był testowany już zbyt wiele razy i AAVE spadnie do ~180$. Tak, zamierzam shortować - interesuje mnie sprzedawanie "ripów" - czyli short jeśli AAVE wzrośnie o np. 10-20% w ciągu dnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Altcoin”